Jeżeli nie spłacamy kredytu w obcej walucie lub nie dokonujemy w niej transakcji finansowych, to raczej nie śledzimy na bieżąco zmieniających się kursów walut i nie analizujemy dogłębnie sytuacji na rynku Forex. Przychodzi jednak czas, że zaczynamy się interesować tematem kursu walut, co ma związek z koniecznością sprzedaży lub zakupu obcej waluty. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć, zanim skorzystamy z kantoru lub wymienimy walutę w naszym banku.

Kursy walut dla początkujących…

Kursy walut ulegają stałym zmianom. Rosną i obniżają się, co jest reakcją na zainteresowanie daną walutą oraz ma związek z sytuacją gospodarczą poszczególnych krajów. O wysokości kursu danej waluty decydują popyt, podaż oraz m.in. wysokość stóp procentowych. Mają one wpływ na to, ile zapłacimy za walutę, którą kupujemy, i ile zyskamy lub stracimy, sprzedając walutę obcą w kantorze lub banku. Rynek walutowy rządzi się określonymi prawami, które nie zawsze działają na naszą korzyść, dlatego warto lepiej zapoznać się z tematem. Każdy z nas wcześniej lub później będzie musiał kupić bądź sprzedać obcą walutę, więc wiedza na temat kursów walut, na pewno się przyda.

Czym jest kurs waluty i kto go ustala?

Kurs waluty to relacja wymienna jednej waluty na inną. Średni kurs walut ustalany jest codziennie przez Narodowy Bank Polski w celu umożliwienia księgowania operacji kupna i sprzedaży przez przedsiębiorców. Średni kurs walut nie jest odzwierciedleniem faktycznych zmian na rynku walutowym, bo podlega on ciągłym zmianom, które warunkują zmienne tendencje kupujących. Tak naprawdę kursy walutowe zmieniają się wraz z każdą przeprowadzoną na rynku transakcją.

Czy w każdym kantorze i banku obowiązują takie same kursy walut?

Kursy walut w bankach i poszczególnych kantorach różnią się, co ma wpływ na opłacalność dokonywanych przez nas transakcji kupna i sprzedaży. Kurs walut w bankach zwykle nie jest korzystny. Z tego względu lepiej dokonywać transakcji w kantorach, które nie tylko oferują atrakcyjne ceny i na bieżąco aktualizują kursy walutowe, ale również pozwalają na negocjowanie cen w przypadku stałych i większych zleceń. Zajmujemy się skupem i sprzedażą walut obcych, oferując konkurencyjne i podlegające negocjacji ceny oraz dbając o bezpieczeństwo naszych klientów.

Jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa w kantorze?