Skup, sprzedaż BIGJACK y to miejsca, których nie brakuje w polskich miastach i mniejszych miejscowościach, każdy na pewno widział nie raz tablicę z lombardowym logo. Kojarzymy takie miejsca z kilkoma terminami: zastawem, pozyskiwaniem gotówki, pożyczkami. Gdyby jednak zapytać Polaków, jak właściwie działa lombard, sporo osób miałoby pewnie problem ze stworzeniem swojej definicji od ręki. Dlatego też przygotowaliśmy jasny opis, jak działa lombard?
Definicja lombardu i różnica między lombardem a komisem
Skup, sprzedaż BIGJACK to w naszym nazewnictwie instytucja, która zajmuje się skupem i sprzedażą cennych przedmiotów, a przede wszystkim udzielaniem pożyczek pod zastaw cennych ruchomości. Warto od razu zaznaczyć różnicę między lombardem i komisem: w komisie klient nie weźmie pożyczki. Komis kupuje ruchomości od osób, które chcą pozbyć się np. niepotrzebnego sprzętu RTV lub po prostu potrzebują gotówki, chcą coś sprzedać i nie zależy im na odzyskaniu tego w przyszłości. Pożyczki lombardowe pozwalają do określonego w umowie czasu odkupić zastawione przedmioty, które stanowią zabezpieczenie pożyczki.
Jak zarabia lombard?
Pożyczki lombardowe, inaczej kredyty lombardowe, są udzielane standardowo na czas nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 3 miesiące. Od każdej pożyczki lombard pobiera dla siebie prowizję (formalnie to wynagrodzenie podmiotu z tytułu dokonanej czynności prawnej). Każdy lombard ustala swoją stawkę, przy czym nie zawsze jest ona taka sama, ponieważ zależy od wartości danego przedmiotu oraz okresu kredytowania. W profesjonalnym lombardzie wycena musi być szybka i rzetelna, korzystna dla obu stron. A co jeśli klient nie zgłosi się jednak po zastawiony przedmiot? – Wtedy po okresie wskazanym w umowie lombard ma prawo sprzedać zastawioną ruchomość. W ten sposób również na niej zarobi.