W obecnych czasach dzięki możliwości taniego i szybkiego przemieszczania się możemy coraz częściej podróżować w różne miejsca Europy i świata. Dołączenie do Unii Europejskiej sprawiło, że aby wyjechać do należących do niej krajów, nie potrzeba skomplikowanych formalności ani nawet paszportu. Dlatego często jeździmy za granicę, zarówno w celach służbowych, jak i na wakacyjny wypoczynek lub nawet krótki urlop w dowolnej porze roku. Jednak przed każdym takim wyjazdem warto zaopatrzyć się w odpowiednią ilość gotówki w walucie danego miejsca, ponieważ nie zawsze będziemy mogli użyć naszej karty kredytowej albo mogą z tym wiązać się duże opłaty. Wtedy warto skorzystać z usług kantoru, w którym z łatwością wymienimy złotówki na pieniądze danego kraju.
Na czym polega działalność kantorów?
Co można zastawić w lombardzie?
Do kantoru zwykle przychodzimy z gotówką w jednej walucie, którą chcemy wymienić na inną, otrzymywaną również w gotówce po kursie określonym przez daną placówkę. Kursy zmieniają się codziennie i zwykle są podane w widocznym miejscu, abyśmy mogli sprawdzić przed dokonaniem transakcji, czy nam odpowiadają. Działa to tak, że gdy sprzedajemy daną walutę i wymieniamy za złotówki, to jej cena jest niższa, a zakup walut kosztuje nas więcej i ta różnica tworzy dla kantoru zysk. Poza tym od każdej przeprowadzonej transakcji kantor wymiany walut pobiera prowizję, która również jest częścią jego przychodów. W ten sposób działalność staje się opłacalna dla właściciela, a jednocześnie bardzo potrzebna dla tych wszystkich, którzy muszą wymienić pieniądze i gdyby zrobili to w banku, to często kosztowałoby ich to więcej.
Kto może świadczyć usługi wymiany walut?
Działalność kantorów wymiany walut jest regulowana szczegółowymi przepisami, które określają konkretne warunki, jakie należy spełnić, aby zacząć się nią zajmować. Przede wszystkim osoba chcąca prowadzić kantor nie może mieć na swoim koncie żadnych przestępstw skarbowych ani popełnionych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej czy osobistej. Poza tym niezbędne jest bardzo dobre przygotowanie, to znaczy ukończenie specjalistycznego kursu, na którym przekazywane są informacje dotyczące prawnych i praktycznych aspektów prowadzenia kantoru. Zamiast kursu liczy się również co najmniej roczne doświadczenie w pracy w banku na stanowisku związanym z obsługą transakcji w różnych walutach oraz znajomość przepisów dotyczących działania kantorów. Po spełnieniu tych wszystkich warunków potrzebny jest jeszcze wpis do centralnej ewidencji działalności gospodarczej i wtedy można rozpoczynać prowadzenie kantoru.